WSR2R4000FEA 4527J Color Coded Resistors Lead Ic Chip Accessories Signal Switches
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : WSR2R4000FEA
Certification : ROHS
MOQ : Negotiated
Price : Negotiated
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability : 1000pcs
Delivery Time : 3-15days
Packaging Details : Tray/REEL
Digi-Key Part Number : WSRA-.40TR-ND
Manufacturer : Vishay Dale
Manufacturer Product Number : WSR2R4000FEA
Description : RES 0.4 OHM 1% 2W 4527
Detailed Description : 400 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Product Status : Active
Stock : 8000
Contact Now
WSR2R4000FEA 4527J-Lead Ic Chip Accessories Signal Switches
Product Attributes
TYPE DESCRIPTION
Category Resistors
Chip Resistor - Surface Mount
Mfr Vishay Dale
Series WSR
Package Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Product Status Active
Resistance 400 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±75ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 275°C
Package / Case 4527 J-Lead
Supplier Device Package 4527
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)